Cytrulina – mniejsze domsy, większa pompa, kardioprotekcja.

Cytrulina a raczej jabłczan cytruliny mimo , iż znana od dawna to tak naprawdę głośno zrobiło się o niej całkiem niedawno, a to dzięki ostatnim badaniom na jej temat. Można by rzec ,że przechodzi swoje nowe odrodzenie, a w rankingu supli z cyklu ” must have” zajmuje czołowe miejsce.

O ile sama substancja może nam nic nie mówić to na hasło argininia każdy reaguje kiwajac głową mówiąc ,że słyszał zacznijmy wiec od początku.

Jabłczan cytruliny to nic innego jak połączenie niebiałkowego aminokwasu- cytruliny i kwasu jabłkowego w jedna molekule. Jeden z trzech aminokwasów występujących w tzw cyklu mocznikowym znanym również jako cykl ornitynowy. No dobra ale co z pozostałymi aminokwasami ?Już mowie. Wspomniana substancja będzie podnosić nam poziom pozostałych dwóch aminokwasów ornityny i argininy.
Jeżeli jeden z 3 aminokwasów podnosi pozostałe 2 to czemu by nie suplementować samej argininy zamiast cytruliny ? 
Już tłumacze dlaczego.
Suplementacja sama arginina podnosi poziom w.w substancji w osoczu na bardzo krótki czas natomiast cytrulina ma przewagę nad arginina taką ,że wchłania sie lepiej, przetwarzana jest w nerkach przez co nie ulega takiemu szybkiemu rozkładowi ,a my dłużej korzystamy z benefitów związanych z wysokim poziomem wspomnianych substancji. Osobiście polecam połączenie obu środków aby stworzyć coś na zasadzie synergii. 

Do najwazniejszych zalet zaliczamy m.in :
-nutralizacja toksycznego amoniaku, który w dużych ilościach jest dla nas szkodliwy
-opóźnia i niweluje zmęczenie 
– produkcja tleneku azotu , zwiększony przeplyw krwi do trenowanych miesni – efekt tzw ” Pompy”
– wzrost produkcji ATP i przyspieszona resynteza fosfokreatyny
– może wykazywac działanie antykataboliczne 
– regularnie stosowana znacząco poprawia zdolności wysiłkowe zwiększając zarówno wytrzymałość mięśniowa jak i tlenowa.
– redukcja ” opóźnionej bolesności mięśni szkieletowych” mówiąc kolowialnie mniej dokluczliwe “zakwasy”.
– wzmacnia układ krążenia i serce.
– wykazuje pozytywny wpływ na zwiększenie erekcji

Źródła:
Cytrulina jest aminiokwasem niebiałkowym wytwarzanym w żywych organizmach, który wchodzi wskład peptydów ale nie można ich uzyskac hydrolizując białka. W wiekszych ilościach możemy je dostarczyć na dwa sposoby:
– z pożywienia, najwięcej znajduje sie w arbuzie ale uwaga aby dostarczyć 10g dziennie argininy czeka nas spożywanie az 3 kg w.w owocu co może wydawać się nie lada wyzwaniem 
– bądź w postaci suplementów diety 

Dawkowanie:
Zależne od celu. Dla osób chcących poprawić układ krążenia lub przy problemach z erekcją zaleca się przyjmowanie 3g na dobę podzielone w mniejszych porcjach po 1 gram.
Dla sportowców i osób aktywnych fizycznie gdy celem jest poprawa wydolności wysiłkowej zalecana jest stała dawka wynoszącą od 6-8 g na dobę przyjmowana zwykłe w okresach około wysiłkowych.